Wydarzenia – rok 2019

NA KONIEC ROKU

Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu.
Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności.
Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy.
Tyle wart jest nasz rok,
ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło.

Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński

UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO NARODZENIA.

„On, będąc niewidzialnym Bogiem, ukazał się naszym oczom w ludzkim ciele, zrodzony przed wiekami zaczął istnieć w czasie, aby podźwignąć wszystko, co grzech poniżył, odnowić całe stworzenie i zbłąkaną ludzkość doprowadzić do królestwa niebieskiego.
Dlatego niebo i ziemia z uwielbieniem śpiewają Tobie pieśń nową i my z wszystkimi zastępami Aniołów wysławiamy Ciebie.”
(z prefacji o Narodzeniu Pańskim)

Boże Narodzenie… Święto Boga, który wkracza w ludzką historię właściwie nierozpoznany i zupełnie bezbronny.
Święto, które uczy nas Bożego stylu odnoszenia się do świata. Jeśli rodzi się jednak w nas pokusa, by odrzucając ten styl wybrać drogę przebijających się przez życie i nie oglądających na innych to warto też pamiętać, że On ostatecznie uniżył się tak, że dla nas stał się Chlebem…

Niech Pan nam wszystkim błogosławi.

JUBILEUSZ 25. LECIA PRZEDSZKOLA W BIAŁYMSTOKU.

Dnia 22 września 2019 roku cała społeczność naszego przedszkola im. Bł. Bolesławy Lament w Białymstoku przy ul. Zielnej 16 świętowała jubileusz 25-lecia istnienia przedszkola.
Była to okazja do wdzięczności zarówno Panu Bogu jak i ludziom, bez których ta placówka by nie zaistniała. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą o godz.12.00, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Henryk Ciereszko. Wraz z Księdzem Biskupem Mszę Świętą koncelebrowali kapłani zaprzyjaźnieni z naszym przedszkolem: Ks. Romuald Kułak, proboszcz parafii św. Stanisława BM, Ks. Antoni Szczęsny, O. Feliks Kubicz SVD i O. Henryk Ślusarczyk SVD z Kleosina.

O liturgię zadbał personel przedszkola wraz z dziećmi, które aktywnie włączyły się w śpiew i procesję z darami. W procesji z darami dzieci niosły m. in. sztandar przedszkola, który pod koniec Eucharystii został poświęcony i który będzie uświetniał nasze uroczystości. Po dziękczynieniu Siostra Wikaria Jolanta Jankowiak zabrała głos i przypomniała wszystkim zgromadzonym historię założenia placówki i podziękowała za codzienne, na różny sposób, jej tworzenie.
Po wspólnej modlitwie zaproszeni goście mieli możliwość obejrzeć przedszkole. Następnie rozpoczęła się część artystyczna.
Swoją obecnością nasze obchody uświetnili: S. Wikaria Jolanta Jankowiak, S. Emmanuela Szefel – pierwsza dyrektor przedszkola, p. Ewa Dmowska – wizytator Kuratorium Oświaty, p. Krzysztof Sochoń – dyrektor Wydziału Przedszkoli i Szkolnictwa Specjalnego oraz siostry, które pracowały w tym przedszkolu na przestrzeni 25 lat i siostry z miejscowej wspólnoty. Nie zabrakło również absolwentów przedszkola.

RELIKWIE BŁ. BOLESŁAWY W SANKTUARIUM N.M.P. GWIAZDY NOWEJ EWANGELIZACJI I ŚW. JANA PAWŁA II W TORUNIU.

Dnia 23 marca 2019 roku miało miejsce ważne wydarzenie dla naszego Zgromadzenia. Tego dnia zostały uroczyście przekazane relikwie bł. Bolesławy Lament do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Centralnym punktem tej uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył dyrektor Radia Maryja O. Tadeusz Rydzyk CSsR.
W wygłoszonej homilii założyciel Radia Maryja wskazał na środowisko rodzinne bł. Bolesławy Lament. To tutaj w domu rodzinnym Bolesława uczyła się życia, dojrzewała w klimacie wiary, przekazywane jej były najważniejsze wartości. Przede wszystkim jednak nauczyła się miłości.
Z tym całym bagażem poszła dalej w świat angażując się w różne dzieła mające na celu pomoc drugiemu człowiekowi: posługiwała najuboższym, nauczała dzieci i młodzież, prowadziła kursy krawieckie, a przy tym zaszczepiała w sercach innych miłość do Boga. We wszystko starała się włożyć miłość, dzięki temu wszystko, co robiła miało wartość nieprzemijającą. Jak wskazał o. T. Rydzyk: „Świętość to bowiem otwarte serce dla Pana Boga”.

UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO.

„Jeżeli należycie rozumiecie tajemnicę wielkiej miłości Pana i zdajecie sobie sprawę z tego, co jednorodzony Syn Boga uczynił dla odkupienia rodzaju ludzkiego, to musicie mieć takie samo usposobienie, co On. (…) Bierzcie więc dla siebie wzór z Jego sposobu działania! Miłujcie to, co On umiłował, a wiedząc, że w was zamieszkała łaska Boga, miłujcie wzajemnie w Nim tę naturę, którą od was sobie przybrał. (…) Wszystko to stało się nie dlatego, żeby moc Pana miała zaniknąć w naszej słabości, ale żeby nasza słabość mogła się zmienić w niezniszczalną siłę.”
św. Leon Wielki

Niech radosna prawda, że nasz Pan zmartwychwstał prowadzi nas po drogach codzienności, doświadczając Jego obecności, mocy i błogosławieństwa.

REKOLEKCJE TRZECH KROKÓW – KOMORÓW 5–7 kwietnia.

SPOTKAĆ – POZNAĆ – ZAUFAĆ – to słowa klucze rekolekcji, które mają się odbyć w Komorowie, w kwietniowy weekend (5-7 kwietnia).
Trzydniowe spotkanie przeznaczone jest dla młodzieży mieszanej w wieku od 15 do 25 lat.
Kontakt i zapisy: s. Faustyna (572 560 208) i s. Maksymiliana (690 124 554).
ZAPRASZAMY!!!!

DOBRE WIEŚCI Z NASZEJ SZKOŁY

Szkoła Podstawowa Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny im. Bł. Bolesławy Lament w Białymstoku otrzymała finansowe wsparcie w wysokości 14 000,00 zł ramach programu „Aktywna Tablica”.

APEL O WSPARCIE REMONTU KLASZTORU W RESZLU.

Klasztor został ufundowany w XVI wieku przez bł. Reginę Protman – założycielkę Sióstr Katarzynek. Po II wojnie światowej – w 1946 roku Siostry Katarzynki przekazały go Misjonarkom Świętej Rodziny.
W ciągu dziejów klasztor był kilka razy rozbudowywany.
Obecnie składa się z dwóch części. Część główna klasztoru opiera się na miejskim murze obronnym. Druga, mniejsza część klasztoru, wybudowana została w 1743 roku,w miejsce starej budowli klasztornej. Klasztor zbudowany jest z cegły na planie prostokąta, pozbawiony cech stylowych, otynkowany z dachem siodłowym.
W chwili obecnej musi przejść gruntowny remont. Wiele prac remontowych udało się wykonać w ramach oszczędności własnych Zgromadzenia. Koszty dalszych prac przerastają jednak nasze możliwości I dlatego zwracamy się
o wsparcie finansowe.
Za każdą złotówkę dziękujemy.

Osoby rozliczające się z podatku dochodowego informujemy, że można przekazać 1% podatku na
STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ KLASZTORU W RESZLU
NIP 7422170627; REGON 280292505
NR KRS 0000303021
NR konta 68885100082001010686220001

PROŚBA O WSPARCIE.

1% podatku można przekazywać na Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Szkoły Podstawowej Sióstr Misjonarek Św. Rodziny im. Bł. B. Lament w Białymstoku. Zachęcamy do wsparcia, a za każdą złotówkę będziemy wdzięczne.

NOWY ROK – UROCZYSTOŚĆ BOŻEJ RODZICIELKI.

„Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy osiągnęli mądrość serca” Ps 90, 12. Rozpoczęty Nowy Rok niech będzie czasem wzrostu w łasce u Boga i u ludzi
Życzymy też, by błogosławieństwo Boże towarzyszyło nam wszystkim i umacniało w słżbie Bogu i człowiekowi, abyśmy w nasze środowiska wnosili pokój i wzajemną miłość. Szczęść Boże!

Pierwszy dzień roku kalendarzowego to także Światowy Dzień Pokoju, ogłoszony przez Pawła VI i obchodzony od 1968 roku.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *