Wydarzenia – rok 2015

ROK ŻYCIA KONSEKROWANEGO.

UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO NARODZENIA

Te dni są święte, ponieważ
rodzi się Syn Boży!
Te dni są pełne ciepła,
ponieważ Jego Miłość
rozpala nasze serca!
Te dni są tak piękne, ponieważ
On przyszedł,
by nas zbawić

Odwiedzającym naszą stronę internetową życzymy głębi przeżyć Tajemnicy Bożego Narodzenia i radości płynącej z odkrywania miłości, jaką Bóg ukochał człowieka.

ZAPRASZAMY MŁODYCH NA CZUWANIE ADWENTOWE W BIAŁYMSTOKU.
Siostry z białostockiej wspólnoty przy ul. Zielnej 16 zapraszają młodzież w dniu 18 grudnia na adwentowe czuwanie (w godzinach 15:00 – 19:00).
W programie: konferencja, Msza św., dzielenie Słowem Bożym, ciacho, Adoracja.
CHĘTNYCH prosimy o potwierdzenie przybycia u s. Tomiry.
Więcej…

MODLIMY SIĘ W INTENCJACH SYNODU BISKUPÓW POŚWIĘCONEGO RODZINIE.

Od 4 do 25 października br. obraduje w Watykanie XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólnego Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym.
Blog synodalny…

Na Jasnej Górze – w miejscu Kongresu od 23 do 26 września przebywało ok. 1 tys. osób reprezentujących 106 zgromadzeń żeńskich i męskich posługujących w Polsce. Nie zabrakło też naszych młodych misjonarek. Hasłem przewodnim spotkania były słowa: „Radość konsekracji”. Towarzyszyło mu również biblijne motto „…aby radość Moja w was była i aby radość wasza była pełna” (J 15, 11).

KOLEJNA EDYCJA KONKURSU O BŁOGOSŁAWIONEJ BOLESŁAWIE.

Od 16 września ruszyła kolejna edycja Konkursu Plastyczno-Literackiego. Tym razem hasłem inspirującym uczestników konkursu jest zawołanie: „Błogosławiona Bolesławo, naśladowczyni Świętej Rodziny, prowadź nas”.
Plakat do pobrania…
Regulamin konkursu…
Materiały do pobrania…

EKUMENICZNE SPOTKANIE W HUYSBURGU.

W dniach 24-29 sierpnia br. s. Jolanta Jankowiak z s. Hiacentą Korbut uczestniczyły w spotkaniu ekumenicznym CHRISTOPHORUS, które tym razem odbyło się w niemieckim opactwie Benedyktynów w Huysburg (diec. Magdeburg). Spotkania te, odbywają się co trzy lata. Początek tej inicjatywy sięga 1975 roku, a jej pomysłodawcą był śp. Ojciec Christopher Lowe, duchowny anglikański ze wspólnoty w Mirfield w Anglii.
W tegorocznym spotkaniu wzięli udział chrześcijanie z Kościoła katolickiego, anglikańskiego i ewangelicko-augsubrskiego. W sumie obecnych było 30 osób z Anglii, Niemiec, Austrii, Litwy oraz Polski.

LAUREACI KONKURSU O BŁOGOSŁAWIONEJ BOLESŁAWIE.

24 maja w Nidzicy odbył się finał Międzynarodowego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Błogosławiona Bolesława Lament – Apostołka Jedności”, który przebiegał pod hasłem „Aby wszyscy stanowili jedno… aby świat uwierzył”.
Więcej…

NOWICJAT: REKOLEKCJE DLA RODZICÓW SIÓSTR NOWICJUSZEK – CHEŁMNO, 25 – 26 KWIETNIA 2015 R.

Miło było popatrzeć, jak w sobotę, 24 kwietnia przy śniadaniu, Rodzice wszystkich sióstr nowicjuszek mogli pierwszy raz spotkać się razem, zapoznać i porozmawiać o swoich córkach, które oddali na służbę Panu Bogu.
Więcej…

PODSUMOWANIE KONKURSU O BŁOGOSŁAWIONEJ BOLESŁAWIE.

Konkurs Plastyczno – Literacki „Błogosławiona Bolesława Lament – Apostołka Jedności” dobiegł już końca.
Na konkurs nadesłano niespełna 700 prac plastycznych i literackich z 126 szkół z całej Polski oraz z Holandii. 18 kwietnia 2015 r. ośmioosobowa Komisja Konkursowa dokonała szczegółowej oceny nadesłanych prac i wyłoniła laureatów konkursu, przyznając nagrody i wyróżnienia oraz dyplomy uznania.
Więcej…

UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO.

„Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem,
a oświecona jasnością Króla wieków,
poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa!”

Żyjmy więc pełnią Jego życia w nas! Błogosławionych Świąt Wielkanocnych.

MATERIAŁ FILMOWY Z SYMPOZJUM EKUMENICZNEGO W WATYKANIE.

Wspólnota Chemin Neuf z Francji udostępniła na kanale You Tube krótki filmowy reportaż z Sympozjum ekumenicznego osób konsekowanych różnych wyznań, które odbyło się w styczniu w Rzymie. Było to pierwsze spotkanie takiego typu zorganizowane na Watykanie przez Kongregację Instytutów Życia konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Z naszego Zgromadzenia uczestniczyły dwie siostry.
Więcej…

BLIŹNIACZKI W HABITACH.

Rok Życia Konsekrowanego stwarza okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu.
Na stronie internetowej DEONU ukazał się wywiad o życiu -nie tylko zakonnym z naszymi bliźniaczymi siostrami: s. Leonardą i s. Mariettą.

FILM PROMUJĄCY NASZE DZIEŁA EDUKACYJNE.

Na kanale You tube ukazał się film promujący prowadzoną przez nasze siostry w Białymstoku Przedszkole, Szkołę Podstawową i Gimnazjum.
W tym roku Szkoła Podstawowa przeżywa swój mały jubileusz – 15 lat istnienia.
Więcej…

PRZEKAZANIE RELIKWII BŁ. BOLESŁAWY.

4 lutego 2015 r. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Gryficach, przełożona domu Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, s. Klara Ćwirko przekazała relikwie założycielki zgromadzenia MSR bł. Matki Bolesławy Lament, dla Wielkiego Przeoratu Polski Templariuszy OMCTH.
Relikwie w obecności księdza dziekana Kazimierza Półtoraka i delegacji Wielkiego Przeoratu Polski odebrał Wielki Przeor Polski Krzysztof Kurzeja, KGCTJ.

UROCZYSTOŚCI W SANKTUARIUM BŁ. BOLESŁAWY.

Dnia 29 stycznia w Sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku odbyły się uroczyste obchody liturgicznego wspomnienia bł. Bolesławy. Mszy sw. koncelebrowanej przewodniczył Abp Edward Ozorowski, a homilię wyglosił ojciec duchowny białostockiego Seminarium Duchownego, ks. dr Dariusz Sokołowski.
Więcej…

KONKURS PLASTYCZNO – LITERACKI O BŁ. BOLESŁAWIE.

Z inicjatywy s. Samueli Grygo organizowany jest konkurs o bł. Bolesławie. Adresowany jest on do dzieci i młodzieży. Jego celem jest przyblizenie postaci naszej Błogosławionej Załozycielki – zaangażowanej w dzieło jedności chrześcijan oraz zachęcenie do czerpania z niej przykładu w naszym codziennym życiu.
Plakat
Regulamin konkursu
Materiały
Materiały 2
Załączniki

  1. 01.15 r. – LITURGICZNE ŚWIĘTO BŁ. BOLESŁAWY.

Do ciebie Matko niestrudzonej wędrowaniem
poprzez poleskie błota
rosyjskie bezdroża i polską bezdomność
poprzez drogi poplątane
zniewolonej Ojczyzny
Szukałaś Matko jedności serca
przygarniając strapionych
pozostawionych samym sobie
czyli w bólu samotności i bezradności
wypełniając apostolstwo jednania
Chrystusowego Krzyża
Przywróć tęsknotę jedności Matko Bolesławo
i drogi pychy wyprostuj
aby święte słowa pozostawały w pragnieniu wspólnego wędrowania ku Jedynemu Bogu
Błogosławiona siostro Bolesławo
dozwól odnaleść tęsknotę jedności błogosław
codziennemu apostołowaniu poprzez
stygnące serca
Europy i świata.

22-25 01. 15 r. – EKUMENICZNY KONGRES OSÓB KONSEKROWANYCH RÓŻNYCH WYZNAŃ.

Z okazji Roku Życia Konsekrowanego Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego zorganizowała w Rzymie w tygodniu ekumenicznym spotkanie osób konsekrowanych różnych wyznań.
W spotkaniu uczestniczyło około 100 osób – sióstr zakonnych i zakonników katolickich, prawosławnych, anglikańskich oraz ewangelickich m. in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Rumunii. Nasze Zgromadzenie i zarazem Polskę reprezentowała Matka Generalna – M. Weronika Mackiewicz i s. Hiacenta Korbut.
Spotkanie stworzyło okazję do zapoznania się z realiami życia konsekrowanego różnych wyznań oraz do złozenia wspólnie chrzescijańskiego świadectwa. Uczestnicy spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem na prywatnej audiencji w sali konsystorzy oraz wzięli udział w ekumenicznych nieszporach w Bazylice św. Pawła za Murami na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

TRIDUUM PRZED LITURGICZNYM WSPOMNIENIEM BŁ. BOLESŁAWY.

Dnia 29 stycznia przypada liturgiczne wspomnienie Błogosławionej Bolesławy Lament, żarliwej apostołki ekumenizmu, serdecznie zatroskanej o świętość rodzin i wychowanie dzieci i młodzieży. W Białymstoku, w Sanktuarium przy ul. Stołecznej 5 wspomnienie to obchodzone jest jako uroczystość odpustowa.
Jak co roku, świętowanie to poprzedzi trzydniowe czuwanie modlitewne. W dniach 26-28 stycznia po porannej Mszy świętej odprawionej o godz. 7.00. zostanie wystawiony Najświętszy Sakrament. Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie trwała do Mszy świętej o godz. 17.00. W tych dniach będą też modlitwy wstawiennicze przez orędownictwo Błogosławionej Bolesławy i ,,słowo” nawiązujące do jej duchowej spuścizny.
Taki sam program modlitw będzie w dniu odpustu. Głównej Mszy świętej sprawowanej o godz. 17.00. będzie przewodniczyć Jego Ekscelencja Ks. Abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki. Homilię zaś wygłosi Ks. Dariusz Sokołowski – ojciec duchowny Wyższego Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Białymstoku.
Siostry Misjonarki Świętej Rodziny serdecznie zapraszają wiernych do udziału, zarówno w modlitwie poprzedzającej uroczystość, jak i w dniu 29 stycznia. Dodatkową motywacją do nawiedzania Sanktuarium Błogosławionej Bolesławy jest to, że kaplica ta z racji trwającego Roku Życia Konsekrowanego została podniesiona przez arcybiskupa białostockiego do godności świątyni odpustowej. Przez cały rok 2015 aż do 2 lutego 2016 roku, nawiedzając ją i spełniając zwykłe warunki, możemy zyskiwać odpust zupełny.

MISYJNY BLOG S. DARIANY.

S. Dariana Jasińska – misjonarka z Kenii pisze bloga.
Zapraszamy do odwiedzania tej strony.
Blog s. Dariany

1% podatku można przekazywać na Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Szkoły Podstawowej Sióstr Misjonarek Św. Rodziny im. Bł. B. Lament w Białymstoku. Zachęcamy do wsparcia, a za każdą złotówkę będziemy wdzięczne.
więcej…

01.01. 15 r. – UROCZYSTOŚĆ BOŻEJ RODZICIELKI.

Pierwszy dzień roku kalendarzowego to także Światowy Dzień Pokoju, ogłoszony przez Pawła VI i obchodzony od 1968 roku.
W Nowym Roku życzymy, by łaska Boża wszystkim nam towarzyszyła i umacnia w słżbie Bogu i człowiekowi, abyśmy w nasze środowiska wnosili pokój i wzajemną miłość.
Szczęść Boże!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *