Wydarzenia – rok 2013

BOŻE NARODZENIE 2013.

Niech Bóg objawiający się w swoim Synu, obdarza pokojem i radością pośród codziennych trosk. Niech napełnnia światłem wiary, mocą miłości i nadziei.

Maryja rozradowana narodzeniem BOŻEGO DZIECIĄKA, niech wyprasza pełnię łask i darów betlejemskiej Nocy oraz BOŻE BŁOGOSŁAWIEŃSTWO na Nowy Rok 2014.

14.12.2013 r. WIECZYSTA PROFESJA W KENII.

Dnia 14 grudnia 2013 w Nairobi trzy siostry: Hellen Kathambi, Ester Kanja i Leah Nkirote na ręce Matki Generalnej – m. Weroniki Mackiewicz złożyły śluby wieczyste. Uroczystość odbywała się w Sanktuarium Najświetszych Serc Jezusa i Maryi prowadzonym przez tubylcze Zgromadzenie Apostols of Jesus.
Siostrom wieczystkkom życzymy Bożego światła w kroczeniu za Jezusem.

26-29.09.2013 r. MIĘDZYNARODOWY KONGRES O KATECHIZACJI.

Z udziałem 1600 katechetów rozpoczął się w czwartek 26 września w Watykanie Międzynarodowy Kongres Katechizacji: „Katecheta, świadek wiary”. W piątek – 27 września dla jego uczestników katechezę wygłosi papiez. Franciszek. Obrady otworzył abp Octavio Ruiz Arenas, sekretarz Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, której podlega w Watykanie katechizacja. Abp Arenas przypomniał, że jest to zasadnicze pole duszpasterstwa, w które jest zaangażowanych ponad 3 mln katechetów.
Wśród ogromnej rzeszy katechetów całego świata przybyłych na to spotkanie była też misjonarka Świętej Rodziny – s. Nune Titojan.
Siostra Nune reprezentowała Kościół na Białorusi. Tu pełni posługę przewodniczącej Międzydiecezjalnej Sekcji Katechetycznej działającej przy miejscowym Episkopacie.

16.06.13 r. – ŚLUBY WIECZYSTE.

W parafii pw. bł. Bolesławy w Białymstoku swoje „TAK” na wieki wypowiedziały: s. Maksymiliana Klepczyńska od Jezusa Miłosiernego i s. Maria Ziarko od Trójcy Świętej.
Siostry Drogie, niech wasze kroczenie za Jezusem będzie żywym znakiem obecności Pana w świecie.
więcej…

09.06.13 r. – POŻEGNANIE MISJONARKI.

W niedzielę 9 czerwca 2013 roku w Wyszkowie, w diecezji łomżyńskiej, rodzinna parafia s. Katarzyny Jakubczak pożegnała podczas Mszy świętej swoją ziomkę udającą się do pracy misyjnej w Kenii.
Głównym celebransem uroczystej Eucharystii był Ksiądz Proboszcz Kanonik Roman Karaś, kazanie zaś wygłosił krajowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce – Ksiądz Prałat Tomasz Atłas.

więcej…

01.06.13 r. – SPOTKANIE FORMACYJNE SIÓSTR PRZEDSZKOLANEK.

Do Komorowa przyjechały siostry przedszkolanki na intensywne, jednodniowe spotkanie formacyjne. Dotyczyło ono omówienia programu wychowawczego opracowanego przez s. Eligię Chomicką i s. Henrykę Stachlewicz. Program ten uwzględnia specyfikę naszego Zgromadzenia i w ten sposób daje nam możliwość dzielenia się nią i skuteczniejszego wypełniania naszych charyzmatycznych zadań apostolskich w Kościele. Od nowego roku szkolnego ma być on wprowadzony we wszystkich naszych przedszkolach.
więcej…

26.05.13 r. – PRZYJĘCIE DO POSTULATU W USA.

Jessicia Barnard z Florydy została przyjęta do postulatu. Uroczystość miała miejsce w kościele parafialnym p.w. św. Marcina z Tours w Kankakee, a przewodniczył jej miejscowy proboszcz ks. Mario Quejadas.
Jessce życzymy wzrastania w łasce powołania.

25.05.13 r. – KONFERENCJA „LICZY SIĘ RODZINA”.

25 maja w naszej szkole odbyła się konferencja pt. „Rodzina się liczy” Polityka rodzinna warunkiem przyszłości narodu oraz rozwoju społecznego i gospodarczego państwa. Konferencja przeprowadzona została pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa prof. dr hab. Edwarda Ozorowskiego Metropolity białostockiego zaś organizatorami byli: Jarosław Zieliński – poseł RP (PiS) Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Uniwersytet w Białymstoku Region podlaski NSZZ Solidarność Szkoła Sióstr Misjonarek Św. Rodziny im. Bł. Bolesławy Lament

25.05.13 r. – OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WSPÓLNOTY RODZINY MISYJNEJ.

W tym roku spotkanie wszystkich grup Rodziny Misyjnej Bł. Bolesławy z Polski przewidziano na 25 maja. Na miejsce spotkania wybrano Sokółkę. Hasłem przewodnim było zawołanie: „Błogosławiona Bolesławo naucz nas żyć wiarą mocną, świetlaną i czynną”. Z posługą duszpasterską przybyli: ks. dr Grzegorz Tworzewski, ks. Jacek Tomkiel i ks. Witold Panek.

19.05.13 r. – TANIEC WIELKANOCNY W BIAŁYMSTOKU.

W Białymstoku z nicjatywy s. Tomiry Brzezińskiej po raz pierwszy odtańczono taniec wielkanocny.
Taniec ten to międzynarodowa inicjatywa ewangelizacyjna młodych.
Odbywa się ona w okresie wielkanocnym na ulicach miast na całym świecie. Pomysł ten zrodził się na Węgrzech – tam trzy lata temu pierwszy raz duża grupa młodych ludzi zatańczyła w Budapeszcie. Inicjatywa szybko rozeszła się po świecie. Obecnie taniec wielkanocny tańczony jest już na sześciu kontynentach.
W Białymstoku taniec wykonało 70 uczniów X LO, których katechizuje s. Tomira.
Relacja w regionalnym programie informacyjnym TVP BIAŁYSTOK; od 8:47 minuty do 9:33…
więcej…

XVII KAPITUŁA GENERALNA.

Uroczysta Msza św. celebrowana przez J. E. bp. Henryka Ciereszko 27 kwietnia 2013 r. w Sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku rozpoczęła obrady XVII Kapituły Generalnej Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.
W Kapitule brało udział 45 delegatek przybyłych ze wszystkich krajów, w których siostry posługują, tj. z Polski, Rosji, Litwy, Białorusi, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Kenii, Zambii i Tanzanii. Na urząd przełożonej generalnej została ponownie wybrana m. Weronika Bożena Mackiewicz.
Miejscem obrad był budynek Szkoły Podstawowej i Gimnazjum prowadzonego przez Zgromadzenie przy ul. Mickiewicza 43 w Białymstoku. Prace kapitulne trwały do 4 maja.
więcej…

WRĘCZENIE MISYJNEGO KRZYŻA.

Tradycyjnie już podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie, które w tym roku miały miejsce w dniach 27 i 28 kwietnia 2013, odbyła się ceremonia wręczenia krzyży misyjnych. W gronie trzydziestu misjonarzy i misjonarek, którzy niebawem rozpoczną posługę misyjną w różnych miejscach świata znajdowała się także nasza s. Katarzyna Jakubczak. Jesienią siostra uda się do pracy w Kenii. 9 czerwca w rodzinnej parafii s. Katarzyny – w Wyszkowie – odbędzie się uroczyste pożegnanie siostry.
więcej…

WIELKANOC 2013.

„Wczoraj dałem się ukrzyżować z Chrystusem,
dzisiaj razem z Nim okrywa mnie chwała;
wczoraj dałem się z Nim zabić,
dzisiaj wracam do życia.
Wczoraj wszedłem z Nim do grobu,
dziś z Nim powstaję z martwych”.
św. Grzegorz z Nazjanzu

Zmartwychwstały Pan, mocą swojego Ducha, niech rozprasza mroki naszych serc i uzdalnia nas do trwania w nieskończonej miłości Boga.
Wszystkim odwiedzającym naszą stronę życzymy błogosławionych Świąt Wielkanocnych.

HABEMUS PAPAM!

Franciszek I – takie imię przybrał nowy Ojciec Święty. Został nim kard. Jorge Maria Bergoglio, jezuita z Argentyny, przewodniczący argentyńskiego episkopatu i metropolita Buenos Aires.
W pierwszych słowach powiedział: „Zaczynamy tę drogę Kościoła w Rzymie, biskup i lud razem, drogę braterstwa, miłości, zaufania między nami”
więcej…

W OCZEKIWANIU NA NOWEGO PAPIEŻA.

Wdzięczni Bogu za to, że dał nam tak wspaniałego, mądrego papieża jak Benedykt XVI pragniemy przyczynić się przez moc modlitwy do tego, by Duch Święty prowadził, chronił i oświecał naszych kardynałów w wyborze nowego następcy świętego Piotra.
Zachęcamy do włączenia się w akcję modlitewnej adopcji kardynałów.
więcej…

29.01.13 r. – UROCZYSTOŚCI W SANKTUARIUM BŁ. BOLESŁAWY.

„Myśl o jedności wszystkich wyznawców Chrystusa, modlitwa i ofiara za nią oraz wiara, że Bóg kiedyś do niej doprowadzi była głęboko wyryta w sercu bł. Bolesławy Lament” – mówił biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko w liturgiczne wspomnienie Błogosławionej w białostockim Sanktuarium, gdzie spoczywają jej relikwie.
W homilii ks. dr Wojciech Michniewicz nawiązując do czytań liturgicznych, porównał bł. Bolesławę Lament do proroka Eliasza, której misja, podobnie jak wielkiego proroka w historii narodu wybranego, była w swoistym „trzęsieniem ziemi” ludzkich poglądów, opinii i społecznych trudności. Kaznodzieja pytał, czy w Roku Wiary, jako wspólnota wierzących, potrafimy rozpoznać głos Boga. „Czy w wichrze współcześnie wypowiadanych poglądów odnośnie tego, jaki Kościół ma być, aby pasować do dzisiejszego świata, umiemy dostrzec delikatny powiew Bożej obecności?”.
Odnosząc się do tekstu Modlitwy Arcykapłańskiej Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy podkreślał, że jedynym źródłem jedności jest miłość. Tak jak jedność Trójcy Świętej pochodzi z miłości Osób Boskich, tak jedność chrześcijan nie jest jedynie „sztuką dla sztuki”, ale ma być „świadectwem wobec świata, że Jezus Chrystus, Syn Boży, pochodzi od Ojca”.
Ks. Michniewicz wskazywał, że o tą samą jedność, o którą modlił się Jezus w Wieczerniku, zabiegała Matka Bolesława, która w niezwykły sposób potrafiła odczytać to, co leżało w sercu Jezusa.
W Eucharystii licznie uczestniczyły duchowe córki Matki Bolesławy, Siostry Misjonarki Świętej Rodziny oraz wierni świeccy, czciciele Błogosławionej oraz przedstawiciele Kościoła prawosławnego oraz Ewangelicko-Augsburskiego. Po Mszy św. wierni mogli oddać cześć relikwiom Błogosławionej przez ucałowanie.
Uroczystości poprzedziło triduum modlitw pod przewodnictwem ks. dr Wojciecha Michniewicza (w dniach 26-28 stycznia).
więcej…

MODLITWA O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN.

W dniu 21 stycznia w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Sanktuarium bł. Bolesławy w Białymstoku przy ul. Stołecznej 5 zgromadziły się osoby konsekrowane z terenu Archidiecezji Białostockiej. Centralną częścią spotkania modlitewnego było nabożeństwo Słowa Bożego. Zostało ono poprzedzone konferencją s. Adriany Gronkiewicz misjonarki św. Rodziny o „Błogosławionej Bolesławie świadku wiary”.
więcej…

TYDZIEŃ EKUMENICZNY.

Trwający od 18 do 25 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest przeżywany pod hasłem: „Czego Bóg od nas oczekuje?”.
więcej…

OTWARCIE WYSTAWY POŚWIĘCONEJ BŁ. BOLESŁAWIE LAMENT.

Dnia 16 stycznia 2013 roku w gmachu Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 48 nastąpiło otwarcie wystawy „Błogosławiona Bolesława Lament – świadek wiary i apostołka jedności”.
Organizatorami wystawy jest Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny założonym przez bł. Bolesławę.
Wystawa prezentuje teksty i fotografie przybliżające sylwetkę Błogosławionej, kolejne środowiska jej życia i działalności oraz charyzmat założonego przez nią Zgromadzenia i sposoby jego realizacji. Wśród eksponatów znalazły się przedmioty należące do Matki Założycielki oraz dokumenty związane z jej życiem i procesem beatyfikacyjnym. Interesującym uzupełnieniem wystawy jest kolekcja pamiątek przywiezionych przez siostry pracujące na misjach w Kenii, Zambii i Tanzanii
Relacja s. Patrycji Krasowskiej – Autorki wystawy…
Media o wystawie…

MISYJNY BLOG S. DARIANY.

S. Dariana Jasińska – misjonarka z Kenii pisze bloga.
Zapraszamy do odwiedzania tej strony.
Blog s. Dariany

1% podatku można przekazywać na Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Szkoły Podstawowej Sióstr Misjonarek Św. Rodziny im. Bł. B. Lament w Białymstoku. Zachęcamy do wsparcia, a za każdą złotówkę będziemy wdzięczne.
więcej…

NOWA WSPÓLNOTA NA FLORYDZIE.

6 stycznia – w Uroczystość Objawienia Pańskiego utworzona została nowa, czwarta wspólnota na terenie USA. Siostry podjęły pracę w pafarii św. Łukasza w Middleburg na Florydzie.
więcej…

01.01. 13 r. – UROCZYSTOŚĆ BOŻEJ RODZICIELKI.

Pierwszy dzień roku kalendarzowego to także Światowy Dzień Pokoju, ogłoszony przez Pawła VI i obchodzony od 1968 roku.
W Nowym Roku życzymy, by łaska Boża wszystkim nam towarzyszyła i umacnia w słżbie Bogu i człowiekowi, abyśmy w nasze środowiska wnosili pokój i wzajemną miłość.
Szczęść Boże!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *