Wydarzenia – rok 2012

25.12.2012 r. – BOŻE NARODZENIE.

Niech Święta Bożego Narodzenia napełnią nasze serca łaską, miłością i pokojem, które przynosi nam Syn Boży, Jezus Chrystus, rodząc się w Betlejem …

17.08.2012 r. – W ŁOWICZU ODSŁONIĘTO GŁAZ UPAMIETNIAJĄCY BŁ. BOLESŁAWĘ.

Na skwerze obok zabytkowej kapliczki św. Rocha przy ul. Mickiewicza w Łowiczu, odsłonięto pamiątkowy kamień poświęcony Błogosławionej Bolesławie Lament.
Miejsce to wybrano nieprzypadkowo. Choć nie ma dokładnych danych, gdzie stał dom rodzinny Bolesławy, to jednak wiadomo, że znajdował się on na peryferiach miasta, właśnie w tej części miasta – na Bratkowicach.
wiecej…

NOWA KSIĄŻKA O BŁ. BOLESŁAWIE.

BOLESIA – Ewy Skarżyńskiej to książka, która w sposób barwny i obrazowy opowiada o niezwykłych losach Błogosławionej Bolesławy.
Jest to opowieść o kobiecie, która mogła wieść dostatnie i spokojne życie, a wybrała ubóstwo i służbę bliźnim. Która nie zrażała się przeciwnościami i zadziwiała nieprzeciętnymi zaletami umysłu i dobrocią serca. Która żyła pragnieniem swego Mistrza z Nazaretu: „Aby wszyscy stanowili jedno… aby świat uwierzył” (J 17,21).
Ta pasjonująca, napisana żywym językiem lektura, powinna zainteresować zwłaszcza Czytelników młodych, którzy zastanawiają się nad wyborem własnej drogi życiowej. Można ją nabyć m.in. za pośrednictwem księgarni internetowej lub kontaktując się z siostrami.

wiecej…

19.05.2012 r. – SYMPOZJUM O BŁ. BOLESŁAWIE LAMENT.

Sympozjum było częścią cyklu wydarzeń związanych z obchodami 150 rocznicy urodzin Matki Założycielki.
Odbyło się ono w auli Seminarium Duchownego w Łowiczu i składało się z cyklu wykładów. Pierwszy dotyczył sytuacji społeczno – politycznej w Królestwie Polskim, a szczególnie na ziemi łowickiej w drugiej połowie XIX w. Temat ten omówił burmistrz Łowicza i historyk Krzysztof Jan Kaliński.
Kolejny wykład przedstawił ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański z UKSW. Dotyczył on chrystocentryzmu duchowości bł. Bolesławy Lament. Błogosławioną jako patronkę chrześcijańskiej nadziei przedstawiła dr Monika Waluś z UKSW.
Ostatnie wykłady autorstwa dr hab. Bernadetty Puchalskiej-Dąbrowskiej i s. dr Adriany Teresy Gronkiewicz dotyczyły relacji świadków życia błogosławionej oraz sławy jej świętości.
Podczas sympozjum odbyło się również wręczenie nagród laureatom konkursu diecezjalnego pn. Błogosławiona Bolesława Łowiczanka. Wystąpił także młodzieżowy zespół ludowy Koderki.
Sympozjum zakończyła uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. abpa Henryka Hosera, celebrowana w kościele Świętego Ducha w Łowiczu.
wiecej…
galeria…
zobacz wideo…

PEREGRYNACJA RELIKWII BŁ. BOLESŁAWY.

Od 8 maja rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Bolesławy po kościołach łowickich. 18 maja relikwie przywieziono do kościoła chrztu błogosławionej. Następnego dnia, o godz. 17.00 celebrowano uroczystą Mszę św. dziękczynną.
wiecej…

POSTULAT I NOWICJAT Z MŁODYMI W GRYFICACH.

Od 1 do 3 maja w Gryficach obchodzone były Archidiecezjalne Dni Młodych.
Razem z 1,5 tysięczną rzeszą młodzieży uczestniczyły w nich nasze siostry postulantki i nowicjuszki wraz z s. Pauliną Mieleszkiewicz.
Hasłem tegorocznego spotkania było zawołanie: „Radujcie się zawsze w Panu”.
Siostrom powierzono m. in. prowadzenie modlitwy brewiarzowej, warsztatów tańca oraz spotkania w grupach.
wiecej…
warsztaty tańca…

ZAPROSZENIE NA SYMPOZJUM O BŁ. BOLESŁAWIE.

Zbliżają się, zaplanowane na 19 maja, uroczystości jubileuszowe 150 lecia urodzin bł. Bolesławy Lament w Jej rodzinnym mieście – Łowiczu . Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w sympozjum poświęconym osobie naszej Matki Załozycielki.
wiecej…

ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ POŚWIĘCONEJ BŁ. BOLESŁAWIE.

21 kwietnia 2012 roku, z inicjatywy Koła Wychowanków Szkół Średnich Ogólnokształcących w Łowiczu, na fasadzie budynku Muzeum została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona bł. Bolesławie Lament. W budynku tym mieściła się dawniej szkoła, do której uczęszczała Matka Założycielka.
Uroczystość ta jest jednym z elementów upamiętnienia 150 rocznicy urodzin błogosławionej Łowiczanki.
wiecej…

FINAŁ DIECEZJALNEGO KONKURSU „BŁOGOSŁAWIONA BOLESŁAWA ŁOWICZANKA”.

21 kwietnia 2012 roku, w Liceum Ogólnokształcącym w Łowiczu miał miejsce finał Diecezjalnego Konkursu „Błogosławiona Bolesława Łowiczanka”.
Konkurs, zorganizowany z okazji 150 rocznicy urodzin bł. Bolesławy, odbywał się pod honorowym patronatem: Księdza Biskupa Andrzeja Franciszka Dziuby, Ordynariusza Diecezji Łowickiej i Matki Weroniki Mackiewicz, Przełożonej Generalnej Sióstr Misjonarek Św. Rodziny.
wiecej…

19. 04. 2012 r. – FORUM MŁODYCH W ŁOWICZU.

Około 150 młodych ludzi z różnych miast Polski zgromadziło się na Forum Młodych w Łowiczu, aby wzmocnić się duchowo patrząc na przykład wiary, nadziei i miłości, jaki pozostawiła po sobie bł. Bolesława.
wiecej…
informacje o Forum w mediach…

WIELKANOC 2012 r.

Zmartwychwstanie

Ranek taki dziwny,
noc tak szybko się skończyła,
jakaś łuna na niebie,
słońce mocno świeci…

Popatrz kamień odsunięty,
jakaś postać stoi w środku…

Mój Panie Ty żyjesz,
zmartwychwstałeś!

Wybacz, że się Ciebie wyparłam,
wybacz, że znów upadłam,
wybacz, że tak mało kocham…

Panie klękam do Twych stóp,
moje serce płacze,
to ze szczęścia…

Panie Zmartwychwstały
proszę wspieraj nas,
obdarz swymi łaskami,
wskaż drogę…

Mój Panie Zmartwychwstały…

UWAGA MŁODZI LUDZIE! ZAPRASZAMY WAS NA FORUM MŁODYCH DO ŁOWICZA – 19. 04. 2012 r.

Bł. Bolesława Lament to patronka jedności, pochodząca z Łowicza. Dla dzieła jedności Kościoła i ludzkich serc poświęciła własne życie. Dziś, w świecie podziałów, ciągłych pomówień, braku tolerancji i pomieszania wartości, chcemy wspólnie zgromadzić się i obudzić jedność.
W roku jubileuszowym 150 lecia urodzin bł. Bolesławy zapraszamy młodzież do udziału w Forum.
Zgłoszenia do 14 kwietnia przyjmuje s. Tomira Brzezińska drogą elektroniczną: tomira@poczta.onet.pl lub pod nr tel: 692 584 180.
wiecej…

WYWIAD Z SIOSTRĄ JUDYTĄ.

S. Judyta Bożek – misjonarka pracująca w Zambii – w minionym roku przebywała w Polsce. Krótko przed powrotem do Afryki udzieliła p. Marioli Krysteckiej wywiadu, w którym opowiada o swojej posłudze misyjnej.
wiecej…

9 -12. 02.2012 r. – REKOLEKCJE DZIEWIC KONSEKROWANYCH W CHEŁMNIE.

W Domu Nowicjatu, w Chełmnie od 9 do 12 lutego gościłyśmy Dziewice Konsekrowane i kandydatki do tego stanu życia. Pod kierunkiem naszego kapelana – ks. dr Edwina Millera przeżywały one swoje rekolekcje. Temat tych szczególnych ćwiczeń duchowych koncentrował się na pogłębieniu modlitwy w duchu nauczania św. Teresy Wielkiej i św. Jana od Krzyża.
wiecej…

29. 01.2012 r. – O BŁ. BOLESŁAWIE NA WARSZAWSKIEJ PRADZE.

Postać Bł. Bolesławy Lament wpisuje się w historię warszawskiej Pragi i parafii św. Michała i św. Floriana. Błogosławiona przebywała na Pradze przez 11 lat , tj. od 1892 do 1903 roku prowadząc dom noclegowy. Czas tej posługi upamiętnia tablica pamiątkowa w kruchcie katedry.
W 29 stycznia, w liturgiczne wspomnienie bł. Bolesławy, w parafii katedralnej na wszystkich Mszach św. s. Fabiana Potrząsaj głosiła krótkie słowo o Matce Założycielce.
wiecej…
wiecej…

29. 01.2012 r. – LITURGICZNA UROCZYSTOŚĆ BŁ. BOLESŁAWY W ŁOWICZU.

W Roku Jubileuszowym 150. rocznicy urodzin i chrztu bł. Bolesławy Lament , w liturgiczne wspomnienie Matki Założycielki we wszystkich kościołach diecezji łowickiej został odczytany List Pasterski Biskupa Łowickiego.
W kościele pw. Świętego Ducha w Łowiczu, w którym Matka została ochrzczona, s. Adriana Gronkiewicz wygłosiła na każdej Mszy św. krótkie słowo o bł. Bolesławie.
wiecej…

29. 01.2012 r. – LITURGICZNA UROCZYSTOŚĆ BŁ. BOLESŁAWY W BIAŁYMSTOKU.

Dzień 29 stycznia w Archidiecezji Białostockiej przeżywany był jako wspomnienie liturgiczne bł. Bolesławy Lament, patronki jedności wśród chrześcijan. W białostockim sanktuarium Błogosławionej, gdzie znajdują się jej relikwie, wspomnienie to miało szczególny charakter i przeżywane było jako uroczystość.
Mszę św. celebrował Ks. Abp Edward Ozorowski Metropolita Białostocki. Obecni na niej byli prawosławny Abp Jakub oraz pastor Tomasz Wigłasz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
wiecej…

JASEŁKA LOWICKICH PRZDSZKOLAKÓW.

22 stycznia przedszkolaki z Diecezjalnego Przedszkola im. Bł. Bolesławy Lament w Łowiczu zaprezentowały jasełka w kościele na Korabce. Do występów przygotowała je s. Anna Kocęba.
Mali aktorzy nie tylko mówili i śpiewali, podczas swojego występu również zatańczyli, czym zaskarbili sobie wielką sympatię publiczności.
wiecej…

23. 01.2012 r. – NIESZPORY EKUMENICZNE W SANKTUARIUM BŁ. BOLESŁAWY.

23 stycznia br, w kaplicy błogosławionej Bolesławy Lament w Białymstoku, odbyły się nieszpory ekumeniczne. W nabożeństwie udział wzięły siostry zakonne z wielu białostockich zgromadzeń, osoby świeckie zrzeszone we wspólnocie Rodziny Misyjnej Błogosławionej Bolesławy Lament oraz alumni Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.
wiecej…

18-25. 01.2012 r. – TYDZIEŃ MODLITW O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN.

Przełożona Generalna – m. Weronika Mackiewicz wystosowała do sióstr list z racji tygodnia ekumenicznego.
wiecej…

13-15. 01.2012 r. – SPOTKANIE FORMACYJNE SIÓSTR PRZEŁOŻONYCH.

Od 13 do 15 stycznia 2012 roku trwało w Komorowie kolejne, drugie w tym roku szkolnym, spotkanie Sióstr Przełożonych i Wychowawczyń z Polski i Litwy. Rozważano temat: Dojrzałe przeżywanie życia wspólnotowego z uwzględnieniem roli przełożonej.
Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się Koronką do Bożego Miłosierdzia w kaplicy o godzinie 15:00 .

MISYJNY BLOG S. DARIANY.

Od ponad roku s. Dariana Jasińska – misjonarka z Kenii pisze bloga.
Zapraszamy do odwiedzania tej strony.
Blog s. Dariany

1% podatku można przekazywać także na Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Szkoły Podstawowej Sióstr Misjonarek Św. Rodziny im. Bł. B. Lament w Białymstoku. Zachęcamy do wsparcia, a za każdą złotówkę będziemy wdzięczne.
więcej…

01.01. 12 r. – UROCZYSTOŚĆ BOŻEJ RODZICIELKI.

Pierwszy dzień roku kalendarzowego to także Światowy Dzień Pokoju, ogłoszony przez Pawła VI i obchodzony od 1968 roku.
W Nowym Roku życzymy, by łaska Boża wszystkim nam towarzyszyła i umacnia w słżbie Bogu i człowiekowi, abyśmy w nasze środowiska wnosili pokój i wzajemną miłość.
Szczęść Boże!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *