Wydarzenia – rok 2009

31.12. 09 r. – OSTATNI DZIEŃ ROKU!
Na wspólnotowych adoracjach przepraszamy Pana Boga za to, co nie wyszło z naszej strony, dziękujemy za niezmierzone Miłosierdzie i prosimy o łaski na Nowy Rok. Z ufnością, tak jak uczy nas Matka Założycielka – bł. Bolesława, spoglądamy w przyszłość.
Kościół Polsce 2009 – najważniejsze wydarzenia
Kościół na świecie 2009 – najważniejsze wydarzenia
Stolica Apostolska 2009 – najważniejsze wydarzennia

XXXII EUROPEJSKIE SPOTKANIE MŁODYCH W POZNANIU.
Od 29 grudnia do 2 stycznia Poznań gości 30 tysięcy młodych Europejczyków i ich rówieśników z całego świata na spotkaniu organizowanym przez braci z ekumenicznej Wspólnoty z Taize. Wśród uczestników są też siostry misjonarki: s. Jana Morzyc i s. Katarzyna Jakubczyk z Lublina oraz s. Sabina Pruszyńska z Mławy.
Napisany na to spotkanie przez brata Aloisa „List z Chin”, jest podstawą do rozważań prowadzonych w małych grupach. Przeor Wspólnoty zwraca w nim uwagę na problem rozumienia wolności we współczesnym świecie.
List z Chin
Relacja s. Sabiny
Relacja s. Jany i s. Katarzyny

27.12. 2009 r. – UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ RODZINY.
Ewangelia tej niedzieli przenosi nas do Nazaretu, aby tam przypatrzeć się jak w ciszy, w ukryciu, pośród codziennych zwyczajnych zadań, realizuje się Boży plan zbawienia.
W naszym Zgromadzeniu jest to oczywiście Uroczystość Patronalna, którą świętujemy obchodząc Oktawę Modlitw do Świetj Rodziny.
Trwjąc w świętowaniu życzymy wszystkim odwiedzającym naszą witrynę, by duch Nazaretu panował w każdym sercu i w każdej rodzinie i by on był mocą i natchnieniem do dawania żywego świadectwa życia prawdziwie chrześcijańskiego.

BOŻE NARODZENIE 2009.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wielu głębokich przeżyć duchowych, pokoju i radości.

Niech czas świąteczny wypełniony będzie doświadczeniem Bożej obecności, abyśmy potrafili na nowo dostrzec MIŁOŚĆ, objawiającą się nam w przychodzącym na świat Dzieciątku.

Nowonarodzony Zbawiciel niech obdarza swym błogosławieństwem każdy dzień nadchodzącego Nowego 2010 Roku.

PIERWSZA PROFESJA ZAKONNA W ZAMBII.
Dnia 12 grudnia 2008 w Kabwe, w domu nowicjatu I profesję złożyła s. Concepter Ombaye. Życzymy Bożego światła w kroczeniu za Jezusem.

ADWENT W SANKTUARIUM BŁ BOLESŁAWY W BIAŁYMSTOKU.
W dniach od 29 listopada do 1 grudnia 2009 r. białostoccy nauczyciele przeżywali w naszym sanktuarium adwentowe rekolekcje, organizowane przez Wydział Nauczania Kurii Metropolitalnej Białostockiej.
Rekolekcje poprowadził ks. dr Henryk Ciereszko, wykładowca teologii fundamentalnej i religiologii w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku, wybitny znawca osoby i dzieła bł. Michała Sopoćki, długoletni ojciec duchowny alumnów a obecnie ojciec duchowny kapłanów Archidiecezji Białostockiej, autor wielu pozycji książkowych i artykułów poświęconych bł. Michałowi Sopoćce.

ADWENT 2009.
Posłuchaj adwentowego śpiewu:
Rorate coeli
Veni, veni Emmanuel
O come, o come Emmanuel

08. 12. 09 r. – DZIEŃ MISYJNY W X LO W BIAŁYMSTOKU.
Pomysł s. Tomiry Brzezińskiej – katechetki w X LO w Białymstoku – o zorganizowaniu Dnia Misyjnego Dyrekcja szkoły przyjęła z uznaniem. Młodzież i wychowawcy przygotowywali się przez miesiąc do tego wydarzenia.
Inicjatorka – s. Tomira – po przeptowadzeniu tego przedsięwzięcia pisze: „Mam poczucie,że DZIEŃ MISYJNY był czasem owocnym dla kultury ducha. A ponieważ wypadł w maryjne święto to przez Niepokalaną prosiliśmy w myśl ogólnoświatowego hasła na dzień misyjny: ABY MIELI ŻYCIE!”.
więcej…
zdjęcia

APEL O WSPARCIE REMONTU KLASZTORU W RESZLU.
Klasztor został ufundowany w XVI wieku przez bł. Reginę Protmann – założycielkę Sióstr Katarzynek. Po II wojnie światowej – w 1946 roku Siostry Katarzynki przekazały go Misjonarkom Świętej Rodziny.
W ciągu dziejów klasztor był kilka razy rozbudowywany. Obecnie składa się z dwu części. Część główna klasztoru opiera się na miejskim murze obronnym. Druga, mniejsza część klasztoru, wybudowana została w 1743 roku, w miejscu starej budowli klasztornej.

Klasztor zbudowany jest z cegły na planie prostokąta, pozbawiony cech stylowych, otynkowany z dachem siodłowym.
W chwili obecnej przechodzi gruntowny remont. Wiele prac remontowych udało się wykonać w ramach oszczędności własnych Zgromadzenia. Koszty dalszych prac przerastają jednak nasze możliwości i dlatego zwracamy się o wsparcie finansowe. Powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Klasztoru w Reszlu, na konto którego można przekazywać ofiary pieniężne oraz 1% podatku.
Chcemy, aby odrestaurowany klasztor służył jako miejsce, gdzie każdy może przyjść, by odetchnąć od zgiełku codzienności i zaczerpnąć sił duchowych na dalszą drogę.
Bóg zapłać za każdą ofiarę.
Adres Stowarzyszenia:
(1kB)STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ KLASZTORU w RESZLU
ul. Słowackiego 11; 11-440 Reszel; NIP 7422170627; REGON 280292505
Nr KRS 0000303021
Nr konta 68885100082001010686220001.

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA.
W Zgromadzeniu dziękowałyśmy Bogu za 104 lata istnienia naszego Zgromadzenia.

Rekolekcje Rodziny Misyjnej w Białymstoku.
W dniach od 19 do 21 listopada w Sanktuarium bł. Bolesławy białostocka grupa Rodziny Misyjnej przeżywała pod kierunlem o. Eugeniusza Śpiołek swoje rekolekcje.
więcej…

ŚLUBY WIECZYSTE W KENII.
28 listopada w Nairobi, w wigilię Uroczystości Chrystusa Króla, cztery siostry Kenijki złożyły profesję wieczystą na ręce s. Tamary Jankowiak – wikarii generalnej.
Są to siostry:
s. Anicieta Achiangu Mwathira
s. Claudia Kagwiria Kiambati
s. Lucyline Kawira Nkanata
s. Rosemary Kananu
Na drodze konsekracji bądźcie Drogie Siostry światłem Bożej Prawdy.

20. 10. 09 r. – VII ZJAZD ABSOLWENTÓW PRZEDSZKOLA W LUBLINIE.
Na tą uroczystość zostało zaproszonych 25 dzieci niepełnosprawnych, zostały również porozwieszane plakaty w pobliskich szkołach podstawowych. Wszystkich gości zaproszono na godz. 1400, uczestników powitała s. Leonarda, następnie dzieci uczęszczające do przedszkola pod opieką swoich nauczycieli i sióstr zaprezentowały program artystyczny „Mali Misjonarze” przygotowany przez s. Janę oraz panią Monikę Dorosiewicz.

Po zakończonej części artystycznej goście zostali zaproszeni do zabawy w innych salach przedszkola. W sali „Krasnalków” odbywało się malowanie buziek, absolwenci mogli wykonywać korale i inne ozdoby z przygotowanych materiałów. W sali „Biedronek” przygotowany był dla dzieci poczęstunek. W sali gimnastycznej czekały na dzieci zabawy na dmuchanym zamku. Uczestnicy chętnie brali udział w przygotowanej loterii fantowej, z której dochód przeznaczono na misje. Absolwenci mieli też możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć.
Spotkanie trwało do godz. 1630 . Był to czas zabawy i wspomnień, czas miło spędzony we wspólnym gronie.

18.10.09 r. – NIEDZIELA MISYJNA.
W Komorowie tradycyjnie już siostry zorganizowały kiermasz, z którego dochód prezznaczony jest na wsparcie naszych afrykańskich misji. W podobne akcje włączyła się młodzież i dzieci z naszych placówek oświatowych w Białymstoku.

Konferencja prasowa przed Niedzielą Misyjną z udziałem s. Laury Lamparskiej.
Konferencja odbyła się 12 października br. w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Organizatorzy – Papieskie Dzieła Misyjne i Biuro Prasowe KEP w tym roku zaprosili naszą misjonarkę – s. Laurę Lamparską pracującą w Kenii.
S. Laura jest obecnie przełożoną delegatury afrykańskiej i odpowiedzialną za formację junioracką sióstr w Kenii.
Wśród prelegentów byli: ks. dr Jan Piotrowski – dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, ks. Bogdan Michalski – sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła,ks. Piotr Boraca – sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej, o. Ashenafi Yonas Abebe – Instytut Misyjny Konsolaty MIC, Etiopia – Polska. Prelegenci odnieśli się do trwającego w Rzymie Synodu dla Afryki.

TYDZIEŃ PAPIESKI W LUBELSKIM PRZEDSZKOLU.
S. Leonarda – dyrektor lubelskiego przedszkola – pisze: „W dniach od 12 do 15 października obchodziliśmy w przedszkolu Tydzień Papieski. Już przy wejściu do przedszkola, na głównym holu witał nas wizerunek Ojca Świętego Jana Pawła II, udekorowany kwiatami i barwami papieskimi. Nad obrazem było umieszczone hasło z tegorocznego Dnia Papieskiego ” Jan Paweł II – człowiek wolności”.
We wszystkich grupach wychowawcy na różny sposób przekazywali dzieciom wiadomości o naszym Rodaku Janie Pawle II. Odbywało się to w formie pogadanek, filmów i prezentacji multimedialnych. W naszych modlitwach zanosiliśmy tez gorące prośby o rychłą kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II”.

NOWA PLACÓWKA NA BIAŁORUSI.
Od października s. Nune Titojan podjęła pracę duszpasterską w Orszy (diecezja witebska). Jak Bóg pozwoli, wkrótce przyjadą do tego miasta następne misjonarki.

02-04.10.09 r. – Formacyjne spotkanie sióstr przełożonych polskich wspólnot.
Spotkanie przebiegało wokół najnowszego dokumentu Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego „Posługa władzy i posłuszeństwo”. Prelegentką była m. Krystyna Dembowska (Franciszkanka od Cierpiących).

25 – 27. 09.09 r. – SPOTKANIE LIDERÓW POLSKICH GRUP RODZINY MISYJNEJ W KOMOROWIE.
Spotkanie rozpoczęło się w piątek wieczorem. O godz. 19 : 00 Mszę świętą odprawił ks. Władysław Moczarski, proboszcz rodzinnej parafii bł. Bolesławy w Łowiczu. W sobotę pracom przewodniczył ks. dr Grzegorz Tworzewski, dziekan i proboszcz z Jabłonowa Pomorskiego. Spotkanie zakończyło się w niedzielę o godz. 10 : 00 Eucharystią, którą celebrował O. Maciej Tomaszewski SJ, wykładowca z Bobolanum w Warszawie.
Spotkanie koncentrowało się na omówieniu programu pracy na rok 2009/ 2010. Hasło tego roku brzmi: ” Ojcze spraw, aby byli jedno.., aby świat uwierzył”(J 17,21)..

19-20.09.09 r. – Szkolenie sióstr dyrektorek przedszkoli.
Do Komorowa przyjechały siostry odpowiedzialne za nasze przedszkola, aby w dwudniowym spotkaniu zastanawiać się nad tematem: „Odpowiedzialność dyrektora za przedszkole w świetle obowiązujących przepisów oświatowych”.
W programie analizowano także wytyczne programu pedagogicznego Zgromadzenia zawartego w „Notatkach o wychowaniu” M. Łucji Czechowskiej – współzałożycielki.

Apostolstwo podczas wakacji.
W czasie letnich wakacji nasze Zgromadzenie włączyło się w różnego typu spotkania formacji religijnej organizowane dla młodych:
Obóz integracyjno – formacyjny stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – Łódź: 17 – 30 lipca 2009 r.

XVI SERCAŃSKIE DNI MŁODYCH 22 – 27 czerwca 2009 r. Pliszczyn k. Lublina.
JEZUICKIE DNI MŁODZIEZY STUDENCKIEJ 15 – 25 lipca 2009 r. Święta Lipka
XVI SPOTKANIE MŁODYCH w Wołczynie.
GOLGOTA MŁODYCH – Serpelice 24 – 28. 08. 2009 r.
VI NOCNE CZUWANIE MODLITEWNE w intencji powołań w Kalwarii Zebrzydowskiej z 13 na 14 czerwca 2009 r.

14.09.09 r. – ORDER UŚMIECHU dla s. Angeliki Tabuła – misjonarki z Zambii.
Uroczystość wręczenia Orderu Uśmiechu odbyła się w Nuncjaturze Apostolskiej w Lusace o godz.12.00 z udziałem polskiego Ambasadora, trzech ministrów Zambijskiego Rządu, dyplomatów, misjonarzy i misjonarek, przyjaciół oraz mediów i dziennikarzy.
Z Polski na dekorację przybyły trzy osoby z Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu na czele z Panem Markiem Michalakiem kanclerzem Fundacji i jednocześnie Rzecznikiem Praw Dziecka.
Gratulujemy s. Angelice i cieszymy się razem z nią za to odznaczenie.

Nowe dzieło w Burlington (USA).
Od nowego roku szkolnego siostry w Burlington otworzyły przedszkole. Jest to pierwsze dzieło własne prowadzone przez Zgromadzenie w tym kraju.
więcej…

17 – 23. 08.09 r. – EKUMENICZNE SPOTKANIE WSPÓLNOT ŻYCIA KONSEKROWANEGO
Anglikańska wspólnota monastyczna (Community of Resurection) w Mirfild (Wielka Brytania) otworzyła swoje gościnne progi osobom konsekrowanym różnych wyznań z Niemiec, Polski, Litwy i Anglii na spotkanie w ramach ruchu CHRISTOFORUS.
Spotkania tego typu odbywają się co trzy lata począwszy od 1975 roku. Zainicjował je nie żyjący już o. Christopher Lowe, duchowny anglikański ze Wspólnoty w Mirfield.
Tematem tegorocznego spotkania były słowa z Mt 5, 9: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój”. Wspólna modlitwa Liturgii Godzin, dzielenie się Słowem Bożym, wykłady i dyskusje wypełniały poszczególne dni i stanowiły ekumeniczne dzielenie się wiarą. 20 sierpnia uczestnicy udali się do Yorku, aby zapoznać się z historią jednej z największych katedr Europy i podziwiać jej piękno.
Nasze Zgromadzenia od lat uczestniczy w CHRISTOFORUSIE. Tym razem reprezentowane było przez s. Beniaminę Polkowską i s. Hiacentę Korbut.
więcej…

23.08.09 r. – Jubileusz 25 – lecia życia zakonnego.
W kościele św. Rocha w Białymstoku o godz. 11.00 podczas Eucharystii, celebrowanej przez J.E. Ks. abpa Edwarda Ozorowskiego i wielu kapłanów, sześć sióstr dziękowało Bogu za łaskę srebrnego jubileusz profesji zakonnej. Tegoroczne jubilatki to:
s. Edmunda Wtulich,
s. Elwira Kruszewska,
s. Ilona Sulima,
s. Rajmunda Szczepańska,
s. Stefania Niewińska,
s. Tamara Jankowiak (Wikaria Generalna) .
Siostrom jubilatkom życzymy, by wspierane opieką Świętej Rodziny, poprzez modlitwę i posługę apostolską spalały się coraz bardziej dla większej chwały Bożej i jedności Kościoła Świętego.

30.07.09 r. – Na pielgrzymim szlaku do Jasnogórskiej Pani.
Po porannej Mszy świętej z pod katedry białostockiej wyruszyła Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątniczkami naszego Zgromadzenia były S. Juliusza Laskowska i s. Paula Andraka.

26.07.09 r. – Jubileusz 50 – lecia życia zakonnego.
W Sanktuarium bł. Bolesławy w Białymstoku świętowałyśmy złoty jubileusz profesji zakonnej czterech sióstr:
s. Amaty Krystyny Stanisławskiej,
s. Chryzanty Stefanii Bartkowskiej,
s. Ernesty Kazimiery Paruch,
s. Letancji Krystyny Kupniewskiej.
Dostojnym jubilatkom wdzięczne jesteśmy za świadectwo wierności i życzymy potrzebnych łask w dalszej służbie Kościołowi i Zgromadzeniu.

27.07.09 r. – Śluby wieczyste w Baranowiczach (Białoruś).
Na wieki ślubowały Bogu: s. Irinieja Irina Szczerbakowa, s. Ignacja Natalia Czajewska i s. Maria Magdalena Natalia Fiłatowa.
W Uroczystości wzięła udział Matka Generalna – M. Weronika Mackiewicz.
Siostrom wieczystkom życzymy wypływania na głębię życia powołaniem.

19.06.09 r. – ROZPOCZĘCIE ROKU KAPŁAŃSKIEGO.
W Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kościele rozpoczął się Rok Kapłański.
Tematem tego roku są słowa: „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”. Ojciec Święty wskazał także, że jest on związany ze 150 rocznicą śmierci św. Jana Marii Vianneya, który został ogłoszony patronem wszystkich kapłanów (dotąd był patronem proboszczów).
Rok Kapłański zakończy się w sobotę, 19 czerwca 2010 r., i będzie to jednocześnie Światowy Dzień Kapłanów.
Dla samych duchownych to szansa pogłębienia tożsamości kapłańskiej, a dla wiernych – zachęta do większej modlitwy za kapłanów.
Misjonarki Świętej Rodziny podjęły się jeszcze bardziej żarliwej, codziennej modlitwy do Ducha Świętego za kapłanów. Każda wspólnota ma zamówić dodatkową intencję Mszy Świętej w intencji kapłanów.

06. 06. 09 r. – CZUWANIE NA POLACH LEDNICKICH.
S. Samuela Halina Grygo we współpracy z Ks. Wikarym Krzysztofem Bucikiem prowadziła wyjazd 70-cio osobową grupy młodzieży z Nidzicy do Lednicy na czuwanie organizowane przez O. Jana Górę OP.
Wspólny śpiew , taniec, atmosfera skupienia i modlitwy, spowiedż, Adoracja Najświętszego Sakramentu, udział we Mszy Świetej, tysiące zapalonych świateł sprawiły, że młodzież dokonała wyboru Chrystusa jako swojej Drogi Prawdy i Życia.

05. 06. 09 r. – ARCHIDIECEZJALNY KONKURS WIEDZY O ŻYCIU I DZIAŁALNOŚCI BŁOGOSŁAWINEJ BOLESŁAWY LAMENT.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Archidiecezji Białostockiej. Patronat honorowy przejęli: Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki i Matka Weronika Mackiewicz, Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.
Pomysłodawczynią i głównym organizatorem była s. Tomira Brzezińska, katechetka X Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Białymstoku. Trudu organizacji podjął się też Ks. Kanonik Jacek Tomkiel – proboszcz parafii bł. Bolesławy Lament.
Konkurs miał przede wszystkim pogłębić zainteresowanie młodzieży osobą Błogosławionej, ukazać rolę Opatrzności Bożej w życiu codziennym, przybliżyć wartość posługi apostolskiej w budowaniu Królestwa Bożego, przypieczętować znaczenie ducha ekumenizmu we wzajemnych relacjach między wyznaniami chrześcijańskimi oraz utrwalić IV papieską pielgrzymkę Sługi Bożego Jana Pawła II do naszego miasta.

15-17. 05. 09 r. – Ogólnopolskie rekolekcje Rodziny Misyjnej w Gietrzwałdzie.
Prowadził je Ks. Adam Bajorski MSF z Ciechocinka. Uczestniczyło w nich 38 osób. Temat wpisywał się w program duszasterski Kościoła w Polsce i brzmiał: „Otoczmy troską życie”.

23 – 26. 04. 09 r. – Formacja Misyjna.
Komisja Misyjna przy Konsulcie Wyższych Prezłożonych Zgromadzeń Żeńskich w Polsce zorganizowała spotkanie pod hasłem Misje w służbie życiu.Odbyło się ono w Domu Rekolekcyjnym w Otwocku. Z naszego Zgromadzenia uczestniczyła w nim s. Dawida Wyszkowska.

12. 04. 09 r. – Rekolekcje dla dziewcząt w domu nowicjatu i postulatu w Chełmnie.
Uczestniczyło w nich czternaście rekolektantek. Dziewczęta przyjechały z Tczewa, Gołubia-Dobrzynia, Torunia, Stolna, Chełmna i okolic.

12. 04. 09 r. – UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO.
Odwiedzającym naszą witrynę życzymy, by Zmartwychwstanie Pana naszego przeniknęło całe wasze życie wnosząc w nie obfite błogosławieństwo, pokój i paschalną radość.

28. 03. 09 r. – X EKUMENICZNE SPOTKANIE MODLITEWNE na Świętym Krzyżu.
Przedstawicielki wspólnoty komorowskiej: s. Beniamina Polkowska, s. Elżbieta Ostrowska i s. Kryspina Janecka, uczestniczyły w X Ekumenicznym Spotkaniu Modlitewnym pod hasłem: „Aby byli jedno w Twoim ręku” (Ez 37,17). Od początku spotkania wyczuwalna była atmosfera wspólnoty. Ludzie, choć sobie nie znani, radośnie witali przybywających, w kaplicy rozbrzmiewał śpiew kanonu z Taize`: „Z Tobą ciemność nie będzie ciemna wokół mnie, a noc, tak jak dzień, zajaśnieje”.
więcej…

13-15. 02. 09 r. – Spotkanie formacyjne sióstr przełożonych Domu Generalnym.
Skupienie formacyjne poprowadził O. Artur Kołodziejczyk SI. Osnową spotkania była refleksja nad najnowszym dokumentem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego „Posługa władzy i posłuszeństwo”.

Osoby rozliczające się z podatku dochodowego informujemy, że można przekazać 1% podatku na Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Szkoły Podstawowej Sióstr Misjonarek Św. Rodziny im. Bł. B. Lament w Białymstoku. Zachęcamy do wsparcia, a za każdą złotówkę będziemy wdzięczne.

02. 02. 09 r. – Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

29. 01. 09 r. – Uroczystość liturgiczna bł. Bolesławy w Jej Sanktuarium.
Dnia 28 stycznia br, w wigilię liturgicznego wspomnienia Bł. Bolesławy Lament w Sanktuarium, uroczystą Mszę św. odprawił ks. Abp Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki. W kaplicy zgromadzili się kapłani, a wśród nich ks. infułat Zygmunt Lewicki, który osobiście uczestniczył w 1946 roku w pogrzebie Matki Boleslawy, siostry, opiekunki miejsca spoczynku relikwii Błogosławionej oraz licznie zgromadzeni wierni. Siostrzane kościoły reprezentowali ks. Piotr Augustyńczuk, z prawosławnej parafii Wszystkich Świętych w Białymstoku, w imieniu prawosławnego arcybiskupa Białostocko-Gdańskiego Jakuba oraz ks. Tomasz Wigłasz, pastor Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Liturgię eucharystyczną poprzedził występ Prawosławnego Chóru Młodzieżowego, który śpiewem w języku starocerkiewnym i greckim uświetnił to modlitewne spotkanie.

W tym roku mija 63 rocznica odejścia do domu Ojca Matki Bolesławy. Do tego święta Jej Siostry Misjonarki Świętej Rodziny razem ze Wspólnotą Rodziny Misyjnej i liczną grupą wiernych przygotowywały się modlitewnym triduum. W dniach 26 i 27 stycznia od godz. 15 do 17 miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona Eucharystią celebrowaną przez ks. dr Dariusza Sokołowskiego. Ojciec duchowny białostockiego Seminarium Duchownego w swoich konferencjach przybliżał i wyjaśniał prawdy wiary i zachęcał do stałego pogłębienia cnót nadziei i miłości, za wzorem Błogosławionej Bolesławy.
W dniu patronalnym Bł. Matki Bolesławy, 29 stycznia, wspólnota sióstr i wierni modlili się na porannej Eucharystii, przedłużając radość spotkania z Chrystusem w całodniowej modlitwie uwielbienia Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Uroczystości zakończyła wspólna Msza św. o godz. 15, na zakończenie której zgromadzeni uczcili relikwie Błogosławionej.

28. 01. 09 r. – Promocja antologii poezji sióstr „Pochwyć mnie Światło rzeką swoich ramion”.
W siedzibie Klubu Księgarza na Rynku Starego Miasta w Warszawie, odbyła się uroczysta promocja antologii wierszy polskich sióstr zakonnych zatytułowanej „Pochwyć mnie Światło rzeką swoich ramion”. Wiersze zebrała i przygotowała do druku poetka i pisarka Ewa Skarżyńska. W promocji tej wśród licznie przybyłej publiczności nie brakowało grupy sióstr-poetek reprezentujących 64 sióstry, których wiersze znalazły się w Antologii. Prawdziwą perłą tego spotkania był występ Joanny Szczepkowskiej, która zachwyciła publiczność odczytanymi wierszami z Antologii.
W antologii zamieszczono wiersze naszych sióstr: s. Aloizy Łakowicz i s. Zuzanny Podlaskiej.

24. 01. 09 r. – Przyjęcie do nowicjatu w Zambii.
Dwie siostry postulantki z Kenii: Agnes Nyambura i Winfred Kalunde rozpoczęły formację nowicjacką. Życzymy Wam – nasze najmłodsze Siostry – owocnego czasu przygotowań do profesji.

20. 01. 09 r. – Nowenna przed uroczystością liturgiczną bł. Bolesławy Lament .
W naszych wspólnotach rozpoczęłyśmy przygotowanie duchowe do świętowania liturgicznego wspomnienia Matki Założycielki.

20. 01. 09 r. – Sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku.
O godz. 17.00 sprawowano Mszę świętą o jedność chrześcijan z udziałem osób konsekrowanych z Archidiecezji Białostockiej. Kazanie wygłosi ks. Tomasz Wigłasz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

20 – 21. 01. 09 r. – Rekolekcje Wspólnoty Rodziny Misyjnej w Komorowie.
Prowadził je ks. Adam Bajorski MSF z Ciechocinka, a uczestniczyły 33 osoby.
Treści rekolekcyjne przeplatane humorystycznymi opowiadaniami Ojca sprawiały, że nikt nie liczył czasu. Na zakończenie Siostry z domu komorowskiego przedstawiły program słowno – muzyczny.
Nadesłane świadectwa mówią, że był to błogosławiony czas.
więcej…

18-25.01.09 r. – Oktawa Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Hasło towarzyszącego ekumenicznej modlitwie w tym roku brzmiało: „Aby byli jedno w Twoim ręku”. Temat został wybrany przez chrześcijan z Korei. Odwoływał się on do Księgi proroka Ezechiela o dwóch kawałkach drewna. W ręku Boga ponownie stają się one jedną całością. Jest to obraz jedności Kościoła, który w pewnym sensie też jest połamany i to nie tylko na dwa kawałki, ale na wiele kawałków. A my teraz nie mamy być robotnikami, którzy scalają je na nowo śrubami czy klejem, lecz składamy te połamane kawałki w ręce Boga. Oddajemy je w dobre ręce. To Bóg może zjednoczyć Kościół, a nie my z naszymi organizacjami. Dlatego więc zawierzamy Mu w naszych modlitwach jedność Kościoła.
Jak zauważa kard. Walter Kasper, w dialogu ekumenicznym nie brak trudności, ale nie powinny one nikogo zniechęcać, gdyż są też konkretne znaki nadziei. Trudności są wyzwaniem, na które musimy odpowiedzieć.
Świadome, jak wielki charyzmat powierzył nam Pan, tym bardziej włączyłyśmy się w oktawę modlitw, by spełniło się pragnienie Jezusa z Wieczernika.
więcej…

14. 01. 09 r. – III Tydzień Misyjny w Konopie czyli w Liceum im. M. Konopnickiej w Warszawie .
Siostry z Komorowa: s. Caroline i s. Bertha (obie Afrykanki) oraz s. Bolesława Wierzchowska na zaproszenie pana katechety Grzegorza Gęsikowskiego – głównego organizatora – wzięły udział w spotkaniu z młodzieżą z racji III Tygodnia Misyjnego w tej szkole. We wszystkich klasach siostry poprowadziły katechezy misyjne i dzieliły się swoim doświadczeniem.
więcej…

06. 01. 09 r. – Święto Trzech Króli.
W Zgromadzeniu obchodzi się ten dzień jako czas szczególnej modlitwy za nasze dzieła misyjne oraz o jedność chrześcijan.

06. 01. 09 r. – Spotkanie dyrektorów placówek nauczania i wychowania katolickiego w Sanktuarium Bł. Bolesławy Lament.
Rozpoczęła je Msza św. pod przewodnictwem ks. dra Radosława Kimszy, dyrektora Wydziału Nauczania Kurii Metropolitalnej Białostockiej. Po mszy odbyło się kolędowanie w którym uczestniczyła większość dyrektorów katolickiej oświaty Archidiecezji Białostockiej, władze miejskie i wojewódzkie bezpośrednio odpowiedzialne za oświatę w naszym regionie.

01.01. 09 r. – Uroczystość Bożej Rodzicielki.
Bóg daje nam nowy czas, by czynić dobro… Uroczystość maryjna wprowadzila nas w Nowy Rok, w którym „Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie swoje oblicze i niech cię obdarzy pokojem” (Lb 6, 23).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *