|

Wprowadzenie relikwii bł. Bolesławy Lament do Świątyni Opatrzności Bożej

7 czerwca 2026 roku Warszawa stanie się miejscem szczególnego dziękczynienia. Pod hasłem „Dziękujemy za świadectwo wiary” będziemy wspólnie wielbić Bożą Opatrzność za otrzymane łaski i opiekę nad naszą Ojczyzną.

Dla naszego Zgromadzenia będzie to dzień wyjątkowy –
relikwie naszej Matki Założycielki, błogosławionej Bolesławy Lament,
zostaną uroczyście wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej.

WPROWADZENIE Relikwii do świątyni

Do grona błogosławionych czczonych w wilanowskim Sanktuarium dołączą dwie niezwykłe osoby: nasza Matka Założycielka Bolesława Lament oraz ksiądz Józef Stanek pallotyn, męczennik drugiej wojny światowej. Ich życie to świadectwo zaufania Bożej Opatrzności w czasach, gdy świat wydawał się o Niej zapominać.

BŁ. Bolesława Lament

Dotkliwie odczuła wpływ rusyfikacji i prób wynarodowienia, dostrzegła w tym jednak Boże wezwanie by umacniać wiarę katolików i budować jedność między zwaśnionymi narodami i wyznaniami. W tym celu założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, do dziś zaś czczona jest jako patronka jedności Kościoła, osób poszukujących drogi życiowej oraz rodzin w trudnej sytuacji. Tegoroczne hasło Święta Dziękczynienia, skupione wokół wdzięczności za świadectwo wiary, w pełni odzwierciedla jej ideały. Błogosławiona Bolesława widziała brata w każdym człowieku, dlatego angażowała się w pomoc ubogim i pokrzywdzonym. Podejmowała też działalność oświatowo-wychowawczą. W historii zapisała się jako osoba niosąca nadzieję, pocieszenie i pojednanie międzyludzkie. Strapionych umacniała słowami: „Jesteśmy w ręku Boga, który jest Panem wszystkich mocarzy tej ziemi, toteż nie obawiajmy się niczego, jak tylko grzechu”.

ksiądz Józef Stanek

Choć miał szansę przepłynąć na drugi brzeg Wisły i uratować swoje życie, świadomie z tego zrezygnował. Chciał do końca towarzyszyć rannym żołnierzom i cywilom, nieść im pociechę i udzielać sakramentów w samym środku piekła walk na Powiślu. Jego męczeństwo to wstrząsający obraz nadludzkiej odwagi w obliczu barbarzyńskiej nienawiści. Kiedy hitlerowcy prowadzili księdza Józefa na szubienicę, ani na chwilę nie przestał być duszpasterzem. Z pętlą na szyi, zawiązaną na kapłańskiej stule, zdążył pobłogosławić współwięźniów i oprawców, czyniąc znak krzyża. Do ostatniego tchnienia pozostał przepełniony wdzięcznością za godność kapłaństwa. Z tego powodu czcimy go przede wszystkim jako patrona kapelanów wojskowych. Przewodzi też osobom niosącym pomoc w sytuacjach ekstremalnych i młodzieży szukającej autorytetów. Ksiądz Józef pokazał, że największym darem, jaki możemy ofiarować Bogu i drugiemu człowiekowi, jest nasza bezwarunkowa obecność, poświęcenie do końca.

RELIKWIARZ BŁ. BOLESŁAWY
DO ŚWIĄTYNI OPATRZNOŚCI BOŻEJ

Centralnym punktem relikwiarza jest pęknięty krzyż, umieszczony w pniu drzewa oliwnego, które jest symbolem pokoju i pojednania. Krzyż ten przedstawia bolesny rozłam w Kościele. We wnętrzu krzyża umieszczone jest zranione serce, które wyraża miłość Chrystusa i Jego gorące pragnienie jedności, o którą prosił Ojca w Wieczerniku dla wszystkich swoich uczniów.

To pragnienie Serca Jezusa – Aby byli jedno… (por. J 17,21) zostało wyeksponowane łacińskim napisem Ut omnes unum sint, znajdującym się na wstędze okalającej pień drzewa oliwnego.
 Relikwiarz wyraża również istotny element duchowości błogosławionej Bolesławy jakim było szerzenie kultu Eucharystii oraz nabożeństwo do Serca Jezusowego. Cechowała ją postawa modlitwy wstawiennictwa i wynagrodzenia. Była zatroskana o zbawienie każdego człowieka.

NOWENNA DO OPATRZNOŚCI BOŻEJ

Do tego wielkiego wydarzenia w szczególny sposób przygotujemy się podczas nowenny do Opatrzności Bożej za wstawiennictwem bł. Bolesławy Lament MSF oraz bł. Józefa Stanka SAC, która rozpocznie się 29 maja.

Przygotowanie do uroczystości

Konferencja prasowa przed XIX Świętem Dziękczynienia

29 maja w Centrum Opatrzności Bożej odbyła się konferencja prasowa przed XIX Świętem Dziękczynienia. Siostra Tomira Brzezińska MSF przedstawiła sylwetkę bł. Bolesławy Lament.

Cały materiał zobacz na stronie Centrum Opatrzności Bożej:

Świadectwo spotkania z bł. Bolesławą Lament

Papież Franciszek mówił o świętych z sąsiedztwa. Pani Ala będąc dzieckiem spotkała bł. Bolesławę Lament, później była na jej beatyfikacji, a mieszkając w Białymstoku często modliła się w kaplicy, w której były relikwie błogosławionej.

Program uroczystości
7 czerwca 2026 r.

Pielgrzymka dziękczynna z relikwiami bł. Bolesławy Lament MSF oraz bł. Józefa Stanka SACz pl. Marszałka J. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej

XIX Święto Dziękczynienia rozpocznie się po raz kolejny od wspólnego pielgrzymowania ulicami Warszawy – w ten sposób publicznie wyrazimy naszą ufność pokładaną w Opatrzności Bożej oraz we wstawiennictwie świętych i błogosławionych. W radosnej procesji wezmą udział licznie zgromadzeni wierni nie tylko ze stolicy, ale i z najdalszych zakątków Polski, a także środowiska i zgromadzenia opiekujące się relikwiami, które na co dzień znajdują się w Świątyni Opatrzności Bożej.

W Komunii przyjmujemy Jezusa, najtkliwszego Przyjaciela, który nie szuka własnej korzyści lecz szczęścia naszego jedynie.

bł. Bolesława Lament

Uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Bolesławy Lament MSF oraz bł. Józefa Stanka SAC do Świątyni Opatrzności Bożej

Sercem obchodów stanie się uroczysta Msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie arcybiskup Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Otwarcie Miasteczka dla Dzieci i gry rodzinnej „Mały ja – wielka misja” zwiedzanie Świątyni, Panteonu Wielkich Polaków, Ruchomego Teatru XXI Wieku dla Dzieci oraz Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Święto Dziękczynienia to także czas budowania wspólnoty poprzez edukację i zabawę, o czym świadczy bogaty program Miasteczka dla Dzieci. Gra rodzinna pod hasłem „Mały ja – wielka misja”. Lekcja historii w Ruchomym Teatrze XXI Wieku, podczas której widzom zostaną przybliżone dzieje naszej Ojczyzny, a także historia powstania świata. Namioty powołaniowe, w których będzie można poznać misję naszego Zgromadzenia oraz Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów).

Wierzmy w niepojętą miłość Serca Jezusowego,
wierzmy, że Jezus rzeczywiście chce świat zbawić
i po­konać go miłosierdziem swoim.

bł. Bolesława Lament

Pozwól mówić Twemu sercu
i słuchaj głosu Mistrza twego.

bł. Bolesława Lament
Transmisja ONLINE

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo przez TVP Polonia. Dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć osobiście, jest również możliwość śledzenia transmisji internetowej.

Transmisja na żywo 24h ze Świątyni Opatrzności Bożej:

Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych, rodziny, dzieci, osoby konsekrowane oraz przyjaciół Zgromadzenia do wspólnego przeżywania XIX Święta Dziękczynienia, które odbędzie się 7 czerwca 2026 roku w Warszawie w Świątyni Opatrzności Bożej.

Niech ten dzień stanie się czasem modlitwy, wdzięczności oraz umocnienia wiary przy relikwiach bł. Bolesławy Lament MSF i bł. Józefa Stanka SAC.

Szczegółowy program uroczystości oraz informacje organizacyjne dostępne są na stronie Centrum Opatrzności Bożej.

Więcej informacji Pobierz ulotkę

Dojazd na XIX Święto Dziękczynienia

7 czerwca dojazd samochodem do Świątyni Opatrzności Bożej będzie utrudniony. Ok. godziny 11.30 do Świątyni dojedzie pielgrzymka z pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W związku z pielgrzymką zamknięte będą ulice na jej trasie. 
Planując przyjazd warto wziąć pod uwagę pielgrzymkę. Jeśli zdecydujecie się na samochód to lepiej jechać od strony ul. Przyczółkowej, ab uniknąć zakorkowania w rejonie Miasteczka Wilanów. Liczba miejsc parkingowych w okolicach Świątyni jest mocno ograniczona. Będą wyznaczone dodatkowe parkingi przy ulicy Branickiego.

Najlepszą opcją dojazdu do Świątyni Opatrzności Bożej są tramwaje:

Tramwaj nr 14: Pl. Narutowicza – Metro Politechnika – Miasteczko Wilanów

Tramwaj nr 16: Piaski – Rondo „Radosława” – Centrum – pl. Zbawiciela – Miasteczko Wilanów

Zmiany w komunikacji publicznej na stronie WTP:
https://www.wtp.waw.pl/zmiany/2026/06/05/procesja-w-rejonie-parafii-opatrznosci-bozej/

Na 7 czerwca zaplanowany jest również Ironman 70.3. Wszystkie informacje nt. utrudnień na stronie:
https://infoulice.um.warszawa.pl/triatlonowe-zmagania-w-warszawie/

Źródła ilustracji i materiałów:
Materiały informacyjny oraz zdjęcia, Centrum Opatrzności Bożej
– Błogosławiona Bolesława Lament, Archiwum Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny
– Błogosławiony ksiądz Józef Stanek, Anna Polonia Zyndwalewicz, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników, opracowanie własne

Podobne wpisy