Pisma zebrane

Pisma zebrane prezentują naukowe edycje spuścizny pisarskiej matki założycielki, obejmujące dzieła teologiczne, literackie i epistologiczne

Tom 1

Bolesława Lament. Sumariusz

Sumariusz to zbiór przepisów określających tożsamość Zgromadzenia i regulujących jego życie codzienne w czasie, gdy zaczynało działalność na terenie Rzeczypospolitej i nie posiadało jeszcze oficjalnie zatwierdzonych konstytucji.

Boleslawa Lament Sumariusz

zobacz fragment tekstu

Boleslawa Lament Sumariusz
Boleslawa Lament Sumariusz

Krytyczna edycja

Sumariusza Bolesławy Lament
w naukowym opracowaniu dr. Łukasza Cybulskiego ukazała się w wydawnictwie Naukowym UKSW.

Tom 2

Bolesława Lament. Dyrektorium

„Ażeby mieć odpowiednie wskazania na każdy artykuł naszych Konstytucji – pisała Bolesława Lament – potrzeba mieć bibliotekę w domu dobrze zaopatrzoną. Mając to na uwadze, że często domy nasze składać się będą z czterech lub sześciu Sióstr, to trudno dostarczyć odpowiednich książek. Chcąc zaradzić temu, zebrałam z różnych dzieł ascetycznych autorów katolickich, cenionych w Kościele, i ułożyłam książkę, która by mogła dopomóc Siostrom odpowiednio do pogłębienia życia zakonnego.”

Powyższe słowa, napisane przez Błogosławioną Założycielkę Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, poprzedzają główną treść Dyrektorium, książki mającej stanowić rodzaj duchowego przewodnika, źródło z którego wszystkie Siostry Zgromadzenia winny czerpać rady i wskazówki niezbędne w realizowaniu powołania zakonnego.

Dyrektorium Bolesławy Lament powstawało w latach trzydziestych i czterdziestych XX w., zaś ostatnie ślady autorskich ingerencji dowodzą, że cyzelowała je jeszcze na krótko przed śmiercią. Dzieje tego dokumentu są niezwykle burzliwe. Powstawał przez wiele lat, z wielką troską szlifowany przez Błogosławioną Autorkę, nawet wówczas, gdy pod koniec życia miała częściowy niedowład prawej strony ciała. Przetrwał zawieruchę wojenną, przewożony z miejsca w miejsce, aż w końcu, wiele lat po śmierci Matki Założycielki, pojedyncze karty maszynopisu, na których był spisany – nie bez poważnych dylematów – zostały uporządkowane i oprawione w trzy tomy (1964). Do dziś przetrwało w takiej właśnie formie i zgodnie z tradycją Zgromadzenia niebawem ukaże się w trzech tomach w Wydawnictwie Naukowym UKSW jako II tom Pism zebranych Bolesławy Lament.

Dyrektorium to lektura zwłaszcza dla Sióstr, choć szereg refleksji w nim zawartych może stanowić strawę duchową dla każdego czytelnika. Bolesława Lament nie pisała tekstu samodzielnie. Wybrała passusy z 17 książek różnych autorów i połączyła je w bloki tematyczne. Część z nich to rzeczywiście typowe wskazówki dotyczące życia duchowego, kierowane do zakonnic i zakonnników, lecz znajdziemy w Dyrektorium także duże fragmenty rozważań, mogące stanowić doskonałe wprowadzenie do modlitwy i medytacji.

Owocne poznawczo jest czytanie książki Lament według klucza autorskiego: Rodríguez, Meynckens, Schmidt, Prohaszka, Pyżalski, Marmion… to tylko nieliczni twórcy ascetyczni stanowiący bezpośrednią inspirację dla Matki Założycielki, pragnącej, by droga postępowania zakonnego wytyczona przez tych autorów była bliska każdej Misjonarce Świętej Rodziny.

W najbliższych miesiącach, po blisko ośmiu dekadach od śmierci Bolesławy Lament, cel tworzenia Dyrektorium zostanie w pełni zrealizowany. Dzięki edycji książka trafi nie tylko do każdego domu zgromadzeniowego, ale będzie miała szansę dotrzeć do szerokiego grona czytelniczego i odegrać właściwą rolę.

Badania nad dorobkiem pisarskim Bolesławy Lament MSF są finansowane w ramach projektu realizowanego na WNH UKSW.
Publikacja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.

Bolesława Lament to jedna z wybitnych osób przełomu XIX i XX wieku. Urodzona w 1862 roku w Łowiczu, pozostaje w pamięci jako założycielka Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, które ma na celu szerzenie wartości chrześcijańskich oraz niesienie pomocy potrzebującym. Jej życie było pełne poświęcenia i oddania się Bogu i ludziom. W 1991 r. św. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną, podkreślając heroiczność jej życia oraz wkład w duchowy rozwój społeczeństwa i działalność misyjną.

Bolesława Lament pozostawiła po sobie bogatą spuściznę pisemną Jest ona cennym źródłem wiedzy na temat jej myśli, wartości, a także misji, jaką stawiała sobie i swoim współsiostrom. Wśród tych tekstów znajdują się zarówno listy, jak i zapiski duchowe, które pozwalają lepiej zrozumieć, czym kierowała się bł. Bolesława Lament w swojej działalności.

Dla pragnących zgłębić duchowość bł. Bolesławy dostępna jest edycja jej pism zebranych. Publikacja ta stanowi kompleksowy zbiór tekstów, w których Bolesława Lament dzieli się swoimi przemyśleniami, modlitwami oraz wskazówkami dla sióstr zakonnych. Wydanie to jest nie tylko ważnym elementem dziedzictwa Zgromadzenia, ale także cennym źródłem wiedzy dla współczesnych wiernych, pragnących pogłębić swoją wiarę i zrozumienie misji Kościoła.

Nauka dla społeczeństwa